Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Mandarynka Mandarin

Mandarin duck

Na mandarynki chodzę do Parku Centralnego w Świdnicy. Jak widać rzeka Witoszówka jest jeszcze „żywa i kryje wiele tajemnic. Ale prawdziwym objawieniem, zaraz po zimorodkach stała się kaczka mandarynka. Pływa wokół wysepek. Z daleka wygląda niepozornie dopiero w zbliżeniach odkrywa wszystkie kolory. Po prostu jest piękna!

Kaczka mandarynka

W krajach azjatyckich mandarynki są symbolem szczęścia małżeńskiego, miłości i wierności. Zgodnie z tradycją nowożeńcy otrzymują w prezencie parkę kaczek. Systematycznie kaczka mandarynka (Aix Galericulata) należy do rzędu blaszkodziobych (Anseriformes), rodziny kaczkowatych (Anatidae). W poniższym tekście znajdziecie podstawowe informacje o tym pięknym gatunku ptaków ozdobnych.

Wygląd

Wśród tych ptaków mandarynki należą do małych gatunków. Przede wszystkim występuje u nich bardzo mocno zaznaczony dymorfizm płciowy. Samice kaczki mandarynki mają szaro-brązowe upierzenie i biały brzuch. Jaśniejsze piórka na piersiach dają efekt kropkowania. Samce są bardzo kolorowe. Poszczególne obszary ciała pokryte są u nich piórami w różnych barwach – od zielonych, czerwonych przez brązowe, białe i pomarańczowe. Szyja oraz część ich piersi ma kolor fioletowy dający efekt metalizujący. W okresie godowym na głowie samców widoczny jest płaski czub składający się z piór w kilku kolorach. W zależności od kąta padania światła mienią się one różnymi barwami. Masa ciała mandarynek waha się od 428 do 693 g, z kolei długość 30-50 cm. Rozpiętość skrzydeł dochodzi do 24 cm.

Co jedzą kaczki mandarynki?

Co jedzą kaczki mandarynki? W naturalnym środowisku żywią się głównie roślinami, zarówno wodnymi, jak i lądowymi. Chętnie jedzą dżdżownice, owady, mięczaki czy małe rybki. Okres jesienny bogaty w żołędzie i nasiona drzew pozwala na urozmaicenie ich diety. W hodowlach amatorskich mandarynki należy dokarmiać. Jedną ze stosowanych pasz jest granulat dla kaczek.

Gdzie żyją kaczki mandarynki?

Kaczki mandarynki naturalnie występują na terenie we wschodnich Chinach, na Syberii i w Japonii. Mandarynki, podobnie jak inne kaczki zamieszkujące Azję, zimują zwykle w ciepłych rejonach Chin, czyli na południu tego kraju. Dziko żyjące mandarynki w Europie można spotkać na terenie np. Dani czy Wielkiej Brytanii. W naturalnym środowisku z powodzeniem żyją i składają lęgi. Brytyjczycy już w XVII dostrzegli urok tych pięknych ptaków i sprowadzili je do swojego kraju. W Polsce można kaczkę mandarynkę spotkać na niektórych zbiornikach wodnych. Są to jednak zwierzęta, które uciekły z hodowli amatorskich czy ogrodów zoologicznych.

Jak widzą kaczki mandarynki?

Można powiedzieć, że zwierzęta te widzą jak ptaki, np. gęsi. Z uwagi na umieszczenie oczu po obu stronach głowy mają pole widzenia o szerokości prawie 340 stopni. Z kolei budowa oczu sprawia, że mogą widzieć jednocześnie obiekty znajdujące się zarówno blisko, jak i daleko. Mandarynki rozróżniają również kolory (czerwie, zielenie, żółcie i błękity), a dodatkowy zestaw stożków sprawia, że widzą promieniowanie ultrafioletowe.

Kaczki mandarynki: rozmnażanie

Okres lęgowy kaczek mandarynek przypada na przełomie marca i kwietnia. W warunkach naturalnych ptaki te zakładają gniazda w istniejących dziuplach. Są gatunkiem monogamicznym. Zwykle zimą dobierają się w pary na kilka sezonów lęgowych. Samica wyściela gniazdo drobnymi patyczkami i kawałkami trzciny. Kiedy kaczki mandarynki znoszą jajka? Najczęściej w połowie kwietnia samica znosi 8-13 sztuk w jednodniowych odstępach. Ile czasu kaczka mandarynka siedzi na jajkach? Zwykle inkubacja trwa ok. 30 dni. Pisklęta uzyskują zdolność do lotu w wieku ok. 45 dni, wówczas opuszczają stado.

Ciekawostki o kaczkach mandarynkach

Z pewnością jedną z ciekawostek, którą charakteryzuje się kaczka mandarynka, podobnie jak inne gatunki należące do blaszkodziobych, to budowa dzioba. Jest on spłaszczony. Na jego jednym końcu znajduje się tzw. paznokieć (haczykowate zakończenie), a na drugim nozdrza. Blaszki rogowe umiejscowione na krawędziach dzioba i podobne do nich struktury na języku tworzą swoisty cedzak. Jest to przystosowanie do pobierania pokarmu z wody.

Palce u nóg mandarynek połączone są błoną pławną, która ułatwia ptakom pływanie. Działają dokładne tak jak płetwy do pływania używane przez ludzi.

Mandarynki bardzo dbają o pióra, dużo czasu w ciągu doby poświęcają ich pielęgnacji. Jednym z jej elementów jest rozprowadzanie po upierzeniu tłuszczowej wydzieliny gruczołu kuprowego. Wydzielina działa jak hydroizolacja. Warto wspomnieć, że małe kaczuszki, które jeszcze nie wykształciły gruczołu, smarowane są przez rodziców. Zwarte upierzenie działa jak izolacja, chroniąc ptaki przed zimną wodą.

Iwona Bodek

źródło: pupilek.pl

#art #background #bird #birds #black #buzzard #błotniak #czapla #drozd #dwuczuby #dzierzba #dzikaświdnica #dzięcioł #gray #grebe #green #heron #mood #myszołów #perkoz #photowallpaper #pisklę #pleszka #ptaki #red #redbacked #redstart #reed #shirke #sieniawka #spring #swamp #szczygieł #thrush #tit #trzciniak #trznadel #wallpaper #warbler #white #wild #wildbirds #woodpecker #yellowhammer #świdnica

Reklama

Opublikowane przez sylwiaiwan

sylwiaiwan.wordpress.com: Kingfisher.page Dragonfly effect, macrosoftspace.worpress.com, birdsenses.wordpress.com, Sieniawka-skrawek natury FB, autyzmwszkole.com, autyzm.life i Neuroróżnorodni, smart-sens.org

One thought on “Mandarynka Mandarin

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: